Miłe chwile

…Kiedy wchodzisz do baru, i widzisz jak barman polewa innym piwo w koszulce twojego zespołu, radośnie kiwając głową przy dźwiękach przez Ciebie wyprodukowanych. Wtedy widzisz że to co robisz ma sens. Albo kiedy jedziesz tramwajem a w głośnikach słychać twój najnowszy kawałek. To są na prawdę miłe chwile…

Maczuga

TRZEBA WIERZYĆ DO KOŃCA W POWODZENIE AKCJI!

Dobrym przykładem może być piekielna walka Pierwszej Dywizji Pancernej gen. Maczka. Zdjęcie przedstawia śmiertelnie wyczerpanych Polaków po zdobyciu Falaise. W sierpniu 1944 roku, ważną rolę odegrali w niej Polacy. „Niemcy byli jakby w butelce, a polska dywizja była korkiem, który ich zamknął”. Niezwykle krwawa bitwa odbyła się w dniach od 8 do 21 sierpnia 1944 roku. której celem miało być odcięcie drogi odwrotu siłom niemieckim.

W jej wyniku przełamano obronę niemiecką w Normandii oraz doprowadzono do wyjścia aliantów na linię Renu.

19 sierpnia oba kluczowe punkty: miasteczko Chambois i „Maczuga”
zostały opanowane przez dwa zgrupowania Pierwszej Dywizji Pancernej.
W ten sposób okrążono 7 Armię Niemiecką. w tzw. kotle Falaise.

Jednocześnie ze wszystkich stron na te strategiczne punkty zmierzały zgrupowania niemieckie. Wojsko polskie było tam okrążone. Armia niemiecka została okrążona przez aliantów, a wewnątrz niej znalazło się wojsko polskie.

Pierwsza Dywizja Pancerna była postawiona na drodze demona i usiłowała go schwycić za rogi. Przewaga Niemców była zdwojona przez rozpaczliwą i desperacką wolę przebicia się, niemieckie korpusy pancerne nie dokonały tego, musiały skapitulować, zostawiając pole zasłane trupami ludzi, koni i sprzętu.
Wzięto wówczas do niewoli blisko 6 tysięcy Niemców, Natomiast w pył zostało obróconych 70 czołgów, 500 samochodów i ponad 100 dział.

Polacy pod Falaise